Lavanta

Lavanta tüm çeşitleri, şekilleri ve kullanım amaçlarıyla günümüzde şüphesiz Dünya’nın en sevilen ve aranan aromatik bitkisidir. Daha da önemlisi Lavanta yeni yüzyılın designer bitkisidir. Bütün aromatik bitkiler incelendiğinde herkesin vardığı ortak kanı Lavanta’nın görsel güzelliğinin , sakinleştirici, yumuşatıcı, yatıştırıcı özelliklerinin , nostaljik kendine özgü kokusunun ve muhteşem peyzaj vurgusunun ne denli kuvvetli olduğudur.Lavandula çeşitleri genelde uçucu yağ elde etmek üzere yetiştirilir. Özellikle belirli Lavandula çeşitleri içinde uçucu yağ değerleri çok yüksek cinsler vardır.Lavandin çeşitleri de uçucu yağ amaçlı yetiştirilse de yağ kalitesinin düşüklüğü sebebiyle bazen kurutularak veya hediyelik ürün olarak işlenip değerlendirilir. Özellikle bazı Lavandin çeşitleri, çiçek büyüklüğü ve verim bolluğu sebebiyle peyzaj ve kurutma amaçlı olarak değer kazanır.Türkiye de tarımı yapılan Lavantaların büyük bir bölümü Hybrid cinsler (Lavandinler) olduğundan elde edilen uçucu yağlar daha düşük değerdedirler. Buna karşılık daha büyük bitki oluşturan Lavandinler zengin çiçek verimi ile kurutulmaya uygun yapılarıyla iyi bir gelir kaynağı oluştururlar.

En kıymetli “Lavanta uçucu yağı”nı çıkartabilmek için 2015 yılında Bulgaristan’dan 6 özel cins Lavanta ithal ettik ve 175.000 m2’lik Trüf ve Lavanta Çiftliğimize diktik. Bu özel Lavanta çeşitlerini hasat edip, dünya standartlarında en iyi Lavanta uçucu yağını çıkartmak için damıtma tesisimizi kurma çalışmalarına devam etmekteyiz.

Ayrıca kurduğumuz özel Trüf Mantarı ve Lavanta Fidanlığında ürettiğimiz fidanların satışını yapmaktayız.

Lavanta ismi Latince “Lavare” den yani “yıkamak” tan gelmektedir. Binlerce yıl önce taze kokusu ve cazibesi sebebiyle her türlü temizlikte kullanılan Lavanta bitkisinden, yaklaşık 600 sene önce değişik metodlarla yağ elde edilmeye başlanmıştır. Bir çok müzede halen kokusunun hissedildiği kilden yapılmış Lavanta yağdanlıkları bize Lavanta yağının ne kadar eskiden kullanıldığını ispatlar. Yüzlerce yıl önce tarihte rahiplerin, tıp bilimcilerin ve farmakologların kullandığı Lavanta Uçucu yağı günümüzde halen modern ve alternatif tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Lavanta bitkisinin ………..değişik türü vardır. Bunlar genel olarak Lavandula alt çeşitleri ve Lavandula x hybrid çeşitleri ( Lavandinler ) olmak üzere gruplanır ve isimlenirler.