Taze Trüf Mantarı

Taze Trüf Mantarı Nedir?

Bildiğimiz şapkalı mantarlara benzemeyen patates gibi toprak altında yetişen ve yüzlerce çeşiti olan ve bilimsel adlarının başında yumru manasına gelen “tuber ” ismi ile adlandırılan yer mantarlarına trüf mantarı denir. Dilimize trüf kelimesi ingilizce ve fransızca dillerinden türetilmiştir.

Trüf mantarları cinslerine göre üstü patates gibi düz olanları veya siyah sistematik siğillerle kaplı olanları, veya başka türlü görüntülerde olabilirler.

Trüf mantarları sporlarını yayıp çoğalmak için olgunlaştıklarında kendilerine has koku ve aromatik tat yaymaya ve bu sayede yaban hayvanlarını cezbedip torak üstüne çıkarlar.Özellikle yaban domuzlarının bu mantarları yiyip dışkılarıyla diğer bölgelere sporları taşıması yolu ile çoğalırlar.

Taze Trüf Mantarı

Taze Trüf mantarı doğada bitkilerin mantarlarla kurduğu simbiyotik yaşam sonucu bu bitkilerin köklerinde oluşur. Bu simbiyotik , yani ortak yaşama mikoriza adı verilir. Mikorizal yaşam bitkiler için çok önemlidir. Bazı şapkalı mantarlarda mikorizal özellik gösterirler. Mikoriza biliminin son yıllarda gelişmesi ile laboratuvar ve sera ortamında yapılan çalışmalarla trüf mantarlarını seçilmiş bitkilerle beraber yaşatılması sağlanmaştırdır.

Dünya da onlarca yıldır yapılan bu uygulama geçte olsa ülkemizde başlamıştır. Taze trüf mantarı aşılı fidanlar özel seralarda üretilmektedir.

Dünya çapında gurme tadların başında gelen taze trüf mantarı her türlü hazırlanmış ( tercihan sıcak ) üstüne çiğ olarak özel rendesi ile rendelenir. Üstüne rendelendiği yemeğin ısısıyla açığa çıkan trüf aroması o yemeğe yeni lezzet ve kokular ekler. En basit hazırlayacağınız bir patates kumpir , sahanda yumurta veya sade tereyağlı makarna 10- 15 gram rendelenmiş trüf dilimleri ile bir anda yüzyıllar boyu aranan bir ziyafete dönüşebilir.

Demirsoy Tarım, mevsimine göre gerek kendi çiftliğinden gerekse doğadan temin ettiği taze Tuber aestivum, “Yazlık Siyah“ ve Tuber melanosporum “Kışlık Siyah“ Trüf Mantarı satışını yapmaktadır. Siparişleriniz için lütfen bizimle irtibata geçin