Trüf Mantarı Satışı

Dünyanın en lezzetli mantarı olarak bilinen trüf mantarları gerekli koşulların sağlandığı alanlarda yetiştirilmektedir. Çok pahalı olan bu mantarın farklı tadı ve aromasıyla dünyaca ünlü yemek ustalarının vazgeçilmez tadıdır. Kara elmas diye adlandırılan siyah trüf mantarı çok lezzetli ve bir o kadar da pahalı bir yiyecektir. Besleyici değeri oldukça fazla olan mantara ilgi oldukça fazladır.

Ağaçların nemli olan köklerinde büyüyen mantar genelde zeytin, fındık ve meşe ağacının köklerinde yetişmektedir.

Trüf mantarı taze olarak tüketildiğinde daha besleyici ve lezzetli olmaktadır. Dolayısıyla taze trüf mantarı tüm dünyada kapış kapış gittiğinden kilosu oldukça pahalıdır. Kilogram fiyatı satış alanlarına göre 150 euro ile 1000 euro arasında satılmaktadır.

Trüf mantarı yetiştiriciliği son yıllarda trüf mantarına olan ilgi nedeniyle son derece önemli bir yere gelmiştir. Sosların makarnaların omletlerin vazgeçilmez tadını veren trüf mantarı beyaz trüf ve siyah trüf olmak üzere iki grupta incelenmektedir. Beyaz trüf daha az bulunduğundan bu mantarın fiyatı biraz daha pahalıdır.

Fiyatının yüksek olması taze trüf mantarı yetiştiriciliğine olan ilgiyi de beraberinde getirmiştir. Trüf aşılı fidan satışları ülkemizde son dönemlerde artarak bu mantarın üretilmesine başlanmıştır. Trüf mantarını yetiştirebilmek için öncelikle trüf mantarı hakkında detaylı bilgiye sahip olunması gerekmektedir. Bu mantarın yaşam koşulları araştırılmalı ve her şey hesaplanarak işe başlanılmalıdır. Aksi halde zarar etmek kaçınılmaz olmaktadır. 6 dönümlük bir arazide trüf mantarı yetiştirebilmek için en azından 15 bin lira bir para gereklidir. Her yıl sürekli olarak geliştirilen trüf deneyimleri her yıl sezonu hasadında bilgi ve deneyimin artmasıyla daha fazla hasat verimi gerçekleştirilmektedir. Trüf mantarı yetiştirmek isteyenlerin bu konuda derinlemesine araştırma yapması gerekmektedir.