Trüf Mantarı

Trüf Mantarı

Trüf mantarı çoğu kez günümüzde toprağın “KARA ELMAS“ı olarakta anılmaktadır. Doğal trüf ormanlarının şehirleşmeyle yok olması ve son senelerde kurulan trüf çiftliklerinde yetiştirilen miktarının yükselen talebi karşılayamaması sebebiyle trüf mantarının değerini hızla arttırmaktadır.1860’larda dünyada 2000 ton/yıl olan trüf mantarı arz talep dengesi, günümüzde kurulan çiftliklere rağmen yıllık 400 tonu geçememektedir. Bu arz sıkıntısı son yüzyıllarda ormanların gerek savaşlar gerekse şehirleşmelerle yok olmasından kaynaklanmıştır. Çare trüf mantarı yetiştiriciliğinin kontrollü olarak kurulan çiftlik ve bahçelerde yapılmasıdır.Trüf mantarı yetiştiriciliği, katma değeri en yüksek tarım yatırımlarından biridir. Bütün getirisi yüksek yatırımlarda olduğu gibi Trüf mantarı yetiştiriciliğinde de bilgi, tecrübe, ileri teknolojiler ve bilinçli kontroller başarının büyük bir parçasıdır.Demirsoy Tarım bünyesinde oluşturduğumuz ar-ge ekibimiz, trüf sektöründe 15 yılı aşkın deneyimleri olan çalışanlarımız ve dünyada trüf konusunda söz sahibi birçok profesör ve akademisyenlerle yaptığımız ortak çalışmalar sayesinde Avrupa veya Amerika da dahi eşi benzeri olmayan bir Trüf fidanı üretim tesisine sahip olmakta gurur duyuyoruz.

Trüf Mantarı Ekolojisi

Trüf mantarı yetişebilmesi için gereken en önemli unsurlar uygun toprak, uygun iklim ve uygun bitki cinsidir Uygun toprak dediğimiz zaman kireçli (ph7 -9 )ve  süzek olması çok önemlidir. Verimsiz taşlı ama kireçli topraklar diğer tarımlar için iyi bir toprak yapısı oluşturmamasına rağmen trüf tarımı için ideal bir yapı oluşturur.Uygun iklim olarak hemen akdeniz iklimi örnek gösterebiliriz. Yaz yağmurlarının olduğu alanlarda kış trüfü ( tuber melanosporum) , yaz yağmurlarının olmadığı daha kurak alanlarda ise yaz trüfü (tuber aestivum ) yetişir.  Karadeniz ikliminde ise ikisi de yetişebilir.Uygun bitki cinsine gelince , trüf mantarları meşe türleri, çam türleri,fındık,gürgen,kavak ve akağaç gibi ağaçlarla ortak yaşam kurarlar.
Trüf Mantarı genellikle meşe ve fındık türü ağaçların köklerinde oluşan mikorizal gelişme ile patates gibi toprak altında oluşur. Ortalama yumurta büyüklüğünde oluşan trüf mantarı olgunlaştığında yaydığı koku sayesinde domuz, köpek gibi hayvanlar tarafından bulunur. Avrupa da yaygın olarak özel eğitilmiş köpekler ile avı yapılır. Trüf mantarının birçok çeşidi olmasına karşılık ekonomik değeri olan cinsleri, Tuber magnatum (Beyaz Alba), Tuber M, melanasporum (kışlık siyah), Tuber aestivum (yazlık siyah) olarak karşımıza çıkar.